kayseri ali dağı yamaç paraşütü

TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ NEDİR ?

Profesyonel bir pilot ve yolcu ile yapılan uçuşa Tandem Uçuş denir.Havada fotoğraf ve video kaydı yapabilir,uçuşun keyfini çıkarabilirsiniz.Uçuş sırasında tüm kontroller Tandem Pilotu tarafından yapılır.
YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Yamaç Paraşütü köken bakımından 1940 lara dayanır. Bu işin öncüleri herkesin tanıdığı wright kardeşlerdir. İlk, perde şeklinde yaptıkları bezler ile çarşaflar ile uçmaya çalışmışlardır. Zamanla değişerek halini bugün ki yamaçparaşütü şekline gelmiştir. Önce serbest atlayışlar (belirli yükseklikten uçaktan uçurumdan vs atlama) daha sonra yelken kanatlar (eğimli bir yerden kalkış yaparak süzülüş) ve en sonunda yamaç paraşütü ortaya çıkmıştır. Yamaç paraşütü, serbest atlayış ve yelken kanatın ortak özelliklerinden esinlenerek yapıldığı için bizlere bir çok avantaj sunmaktadır. Bunlardan bazıları; paraşütün açılmama olayı yoktur, yani tepeye paraşütümüzü sereriz ve içine hava dolar tepemize gelir, hız kazanarak uçuşa geçeriz. Belirli saatlerde havada uzun süre kalabilir ve uzak mesafelere gidebiliriz. Bu saydıklarımızın dışında çok daha güzel yönü olması, Dünyada ve Türkiyede gelişmesini körüklemiştir. Her ne kadar saydıklarımız güzelliklerin dışında her sporda olduğu gibi bu sporun da riski vardır. Bir pilotun minimum 1 tane yedel paraşütü vardır. Havada emercensi yaşandıktan sonra pilot elinden geldiğince paraşütünü düzeltmeye çalışır, olur da düzeltemezse yedek paraşünü doğru tekniklerle açar. Yedek paraşüt tüm yükü aldığı için paraşütümüz söner ve uçma özelliği biter. Yedek paraşüt ise çok ağır bir süzülüşle pilotu zemine indirir. Türkiyede yamaç paraşütü 1980 'li yıllardan sonra aktif hale gelmeye başlamıştır. Gerek bu sporun maliyeti, gerek eğitimli kişilerin ve hocaların azlığı nedeniyle hâlâ gelişmekte olan sporlar arasında olmaktadır.
TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ Tekli yamaç paraşütünden daha geniş daha büyük ve çok daha güvenli olan tandem yamaçparaşütü, Pilotun kontolünde, yolcu önünde olacak şekilde havalanır. Yolculara 10 dakikalık eğitim verilir ve hava durumuna göre 5-6 adım yürümesi veya koşması istenir. Havada kamera çekimleri, fotoğraflar videolar ile bu keyifli dakikalar kaydedilir. 15/25 dakika sonunda iniş alanına iniş yapılır ve bu şekilde tandem yamaçparaşütü sonlanır.